niedziela, 17 grudzień 2017 20:10

1. Opis kierunku
Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo poszukiwanych na rynku pracy. Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. Praca operatora skupia się głównie na właściwym doborze materiałów i narzędzi obróbkowych, ustawieniu maszyny, obróbce przedmiotów, kontroli pracy maszyny oraz kontroli wykonania wyrobu zgodnie z dokumentacją techniczną.

2. Informacja dodatkowe
Kierunek objęty jest patronatem firmy ADR POLSKA S.A.
Jako uczeń szkoły branżowej I stopnia kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających, praktyczną naukę zawodu (2 dni w tygodniu) będziesz odbywał/a w firmie ADR POLSKA S.A. na podstawie podpisanej z firmą ADR umowy o pracę.

Zalety takiego rozwiązania:
• zatrudnienie ucznia jako pracownika młodocianego
• okres nauki wliczony do stażu pracy
• comiesięczne wynagrodzenie:

w klasie pierwszej - 180 zł

w klasie drugiej - 226 zł

w klasie trzeciej - 271 zł

stypendia dla najlepszych uczniów
• możliwość udziału w specjalistycznych kursach i szkoleniach organizowanych przez ADR POLSKA S.A.
• możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji - KURS SPAWACZA finansowany przez ADR POLSKA S.A.
Uczniowie uczący się w zawodzie operator obrabiarek skrawajacych odbywają dodatkowy staż w firmie ADR POLSKA S.A. (w ramach projektu unijnego) za który otrzymują wynagrodzenie w kwocie 1994 zł

3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
M.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających

(po uzyskaniu dodatkowego dokumentu potwierdzającego zdobycie kwalifikacji M.44 - Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń, absolwent może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik mechanik)

4. Sylwetka absolwenta
Jako absolwent szkoły branżowej I stopnia zdobędziesz solidną wiedzę i umiejętności szczególnie wymagane w zawodzie operatora obrabiarek skrawających:

• wiedzę z zakresu mechaniki ogólnej
• materiałoznawstwa
• umiejętność czytania rysunków technicznych
• umiejętność posługiwania się narzędziami pomiarowymi
• możliwość uczestniczenia w specjalistycznych kursach i szkoleniach
• możliwość wyjazdu na kurs AutoCAD do Drezna w ramach projektu Erasmus +
Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia masz możliwość kontynuowania nauki w 2-letniej szkole branżowej II stopnia, uzyskać tytuł technika i zdać maturę.

5. Operator obrabiarek może znaleźć zatrudnienie w:
• przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem,

• przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.

Kliknij, aby obejrzeć prezentację

Czytany 91 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 październik 2018 18:33